Impresivna momčad sastavljena od Hrvata, osvajača Lige prvaka

Liverpoolov branič i hrvatski reprezentativac Dejan Lovren popeo se na krov Europe sa svojim klubom te postao deseti Hrvat kojemu je to uspjelo od proglašenja hrvatske neovisnosti. U finalu je Liverpool svladao Tottenham 2:0.

Osim Lovrena naslove Europe osvojili su Alen Bokšić, Zvonimir Boban, Davor Šuker, Dario Šimić, Igor Bišćan, Mario Mandžukić, Luka Modrić, Ivan Rakitić i Mateo Kovačić. Ne smije se zaboraviti i na Roberta Prosinečkog koji je u bivšoj državi sa Crvenom Zvezdom slavio u Kupu prvaka 1991. god. Beogradska je momčad pobijedila Marseille nakon jedanaesteraca.

Prvi hrvatski nogometaš koji je osvojio Ligu prvaka bio je Alen Bokšić 1993. god. u dresu Marseillea. Francuzi su u finalu slavili nad Milanom 1:0, a Bokšić je odigrao cijeli susret. Bilo je to prvo izdanje Lige prvaka.

Bivši kapetan Vatrenih Zvonimir Boban s Milanom je uspio odmah sljedeće godine dići „uhati pehar“. Milan je u Ateni pobijedio Barcelonu čak 4:0. I Boban i Bokšić imaju identičan učinak, dva finala i jedan naslov.

Dejan Lovren / Vlad1988 / Shutterstock

Najbolji strijelac u povijesti hrvatske nogometne reprezentacije Davor Šuker uzeo je s Real Madridom naslov prvaka Europe 1998. god. Kraljevski klub svladao je Juventus rezultatom 1:0, a Šuker je ušao u igru u 88. minuti umjesto Predraga Mijatovića.

Dvije europske krune s Milanom osvojio je Dario Šimić. 2003. god. Milan je svladao Juventus nakon jedanaesteraca, a 2007. bio je bolji od Liverpoola 2:1. Međutim, Šimić je oba finala odgledao s tribina te nije bio u krugu kandidata za nastup.

U finalu 2005. Hrvatska je imala dva predstavnika. Član Milana bio je Šimić, a Liverpoola Igor Bišćan. Nažalost, ni minute nisu odigrali u tom epskom finalu. Bišćan je taj susret odgledao s tribina, a na kraju je slavio njegov Liverpool zahvaljujući fantastičnom preokretu.

U dresu Bayerna Ligu prvaka 2013. god. osvojio je Mario Mandžukić i postao prvi Hrvat koji je zabio pogodak u finalu tog klupskog natjecanja. Mandžukić je zabio  u 60. minuti za vodstvo Bayerna 1:0 koji je na kraju slavio protiv Borussije Dortmund 2:1.

Iduće godine Luka Modrić s Real Madridom osvaja Ligu prvaka nakon produžetaka protiv Atletico Madrida. Upravo je Modrić asistirao Ramosu za 1:1 i produžetke u kojima su Madriđani zabili još tri pogotka.

Odmah iduće godine još jedan Hrvat diže pehar Lige prvaka. Ivan Rakitić s  Barcom pobjeđuje Juventus 3:1. Rakitić je zabio vodeći pogodak na utakmici.

Zatim slijedi dominacija Reala. Posljednje tri godine Luka Modrić i Mateo Kovačić s Realom osvajaju naslov. U finalu 2016. bili su bolji od Atletica nakon kaznenih udaraca, godinu dana kasnije od Juventusa rezultatom 4:1, a prošle godine svladali su Liverpool s 3:1.

Dejan Lovren prošle je godine izgubio u dva finala, prvo u finalu Lige prvaka, a zatim i u finalu Svjetskog prvenstva. Nije ni čudo što mu ova pobjeda toliko znači: „Ovo mi je ispunjenje dječačkog sna. Ispunjen sam. Najbolji smo, ne samo u Europi, nego na svijetu. Zato se ja divim Modriću, Rakitiću, Ronaldu, Messiju… koji su to osvajali toliko puta i još su gladni“, poručio je Lovren.

Kada bismo složili momčad od Hrvata koji su osvajali Ligu prvaka izgledalo bi to ovako: Šimić, Bišćan, Lovren; Rakitić, Modrić, Boban, Kovačić; Madžukić, Šuker, Bokšić. Impresivna ekipa kojoj još nedostaje samo golman.

Tko ima više izgleda za osvajanje Superkupa 14.8., Liverpool ili Chelsea, pratite na stranici kladionice William Hill.