Euro U21 – Debakl Engleske, Rumunjska sjajna

Engleska, jedan od glavnih favorita za osvajanje trofeja Europskog prvenstva za nogometaše mlađe od 21 godine u Italiji je eliminirana sa natjecanja nakon šokantnog poraza od Rumunjske od 4:2. Ekipa Aidy Boothroyda je imala teoretskih šansi za prolaz dalje nakon poraza od Francuske sa 2:1, ali je nakon ovog poraza izgubila sve šanse za prolaz u polufinale.

Euro U21

Football Match Italy vs Tunisia (Under 21) at Menti Stadium, Okt. 2018 | ChiccoDodiFC / Shutterstock.com

Naša momčad je porazom od Francuske sa 1:0 izgubila svaku šansu za prolaz u polufinale, nakon što su u prvom meču u okviru grupne faze doživjeli debakl i  izgubili od Rumunjske sa 4:1. Nenad Gračan očito nije bio na visini zadatka, i može se očekivati njegova ostavka na poziciju trenera.

Kako je došlo do ovog debakla?

Trio Lestera koji uključuje Harvey Barnesa, James Maddisona i Demarai Gray-a je podbacila na ovom natjecanju unatoč velikim ambicijama. Dvadesetdvogodišnji Gray je dao Englezima nadu nakon što je izjednačio rezultat svega tri minuta nakon što je George Pucas postigao vodeći gol za Rumunjsku nakon penala u 76. minuti.

Ianis Hagi, sin bivšeg napadača Reala i Barselone Gheorghe Hagija, je naizgled uspio donjeti Rumunjima drugu pobjedu u grupi C pet minuta do kraja meča, ali je onda napadač Čelzija Tammy Abraham vratio nadu Engleskoj.

Nade Engleza su srušene u 89. minuti kada je Florinel Coman postigao pogodak za 3:2, a potom je napadač FCSB-a overio pobjedu golom u zaustavnom vremenu.

Rumunjska će u ponedjeljak igrati sa Francuskom u njihovom posljednjem meču u okviru grupne faze, a pobjeda u ovom meču bi mogla da im osigura plasman u polufinale, po prvi put u povijesti ove reprezentacije koja nije uspjela ni da se kvalificira u posljednjih 10 natjecanja.

Francuska protiv Rumunjske

Francuska nikada nije izgubila u posljednjih osam mečeva na EURO U21 od Rumunjske, i sada će pokušati ostvariti pobjedu koja će ih odvesti direktno u polufinale. Obje ekipe su sjajno odigrale svoja prva dva susreta u grupnoj fazi – Francuska je pobjedila Englesku sa 2:1 i Hrvatsku sa 1:0, dok je Rumunjska bila bolja od naše reprezentacije sa 4:1 i Engleske sa 4:2.

Francuska mora pobjediti da bi prošla dalje kao pobjednik grupe, ali će se isto tako vrlo vjerojatno kvalificirati za polufinale, čak i ukoliko odigraju neriješeno. Oni mogu proći dalje i ukoliko izgube, s obzirom da Italija i Danska, koje su također u opticaju za prolaz dalje kao najbolje rangirane drugoplasirane ekipe, trenutačno imaju tri boda manje od Francuza.

Rumunjska će sa druge strane proći dalje kao prva u grupi ako pobjedi i ako uspije izvući neriješen rezultat, zahvaljujući sjajnoj gol razlici. Čak i ako budu pretrpjeli poraz u ovom meču, velika je vjerojatnoća da će proći dalje u polufinale kao najbolja drugoplasirana reprezentacija.

Omjer

Francuska je pobjedila na četiri od tih osam međusobnih susreta, uključujući i dvije prethodne uvjerljive pobjede od 2:0 i 3:0 u jesen 2011. godine. Doduše, nijedna od ove dvije ekipe se nije kvalificirala sa ovo natjecanje 2013. godine.

Ove dvije ekipe su igrale u playoffu 2002. godine kada su Francuzi bili bolji u obje utakmice, pobijedivši 1:0 u gostima i 4:0 kod kuće u studenom 2011, kada su su Olivier Sorlin i Djibril Cisse postigli po dva pogodka.

Rumunjska je postigla samo jedan pogodak u osam međusobnih susreta sa Francuskom, a primila čak 11.

Virgil Ghita, Andrei Ciobanu, Ianis Hagi i Florinel Coman su igrali za mladu reprezentaciju Rumunjske U17 prilikom poraza od Francuske sa 3:1 decembra 2014. godine.

Forma

Francuska nije sudjelovala na finalnom turniru još od 2006, kada su izgubili u polufinalu sa 3:2 nakon produžetaka od eventualnog prvaka Nizozemske. Oni su osvojili ovo natjecanje 1988. godine, bili treći 1996. godine i četvrti 1994. godine, a do četvrtfinala su stigli 1982, 1984, i 1986. godine.

Od 2006. godine, Francuzi su u četiri navrata gubili u playoff doigravanju za glavno natjecanje – 2007, 2009, 2013. i 2015. godine. Oni su završili kvalifikacijsku rundu na drugom mjestu 2017. godine, odmah ispod Severne Makedonije.

Ovog puta, momčad Silvaina Ripollija je pobjedila u prvih devet utakmica u kvalifikacijama, nakon čega su odigrali 1:1 kod kuće sa Slovenijom i izašli kao pobjednici kvalifikacione grupe 9 sa ukupno 28 poena – najviše od svih ekipa.

Paul Bernardoni, Lucas Tousart i Marcus Thuram su igrali za Francusku reprezentaciju U19 koja je osvojila prvenstvo protiv Italije. Na tom meču je Tousart postigao pogodak.

Rumunjskoj je ovo tek drugi nastup na ovom natjecanju, a prvi u posljednjih 21 godina. Oni su prethodni put izgubili od Nizozemske u četvrtfinalu 1998. godine kada su bili domaćini natjecanja.

Na kvalifikacijama za ovo prvenstvo, Rumunjska je bila jedna od pet ekipa koje su ostale neporažene tijekom kvalifikacija (7 pobjeda i 3 remija). Oni su pobjedili na posljednja četiri kvalifikaciona duela i nisu izgubili na ovom natjecanju još od 2016. kada je Bugarska bila bolja od njih.

Predikcije

S obzirom da je Francuski nogomet jači nego ikada i da je ova mlada reprezentacija sigurno na krilima nakon pobjede njihovih starijih kolega na svjetskom prvenstvu igranom prošle godine u Rusiji, mi predviđamo pobjedu Francuske, i to rezultatom 2:1, za što Betworld nudi kvotu 8.90. Jednostavno, Francuska neće rizikovati da završi grupnu fazu na drugom mjestu i da možda uopće ne prođe u polufinale. Njima je potrebna pobjeda za siguran prolaz, a prilično smo sigurni da će uspjeti pobjediti Rumunjsku koja trenutačno ima samopouzdanja, ali ipak igraju nešto slabiji nogomet od Francuza.

S obzirom da Rumunjka ide dalje i sa neriješenim rezultatom, očekujemo nešto bolju defanzivu s njihove strane, makar u prvih 30 minuta, zbog čega možda nije loše odigrati da će gol pasti nakon 30 minuta u Betworldu, koji za tu igru nudi koeficijent 1.95. Ako želite probati nešto ambicioznije, onda preporučujemo igru „Francuska daje gol u oba poluvremena“, za što Betworld nudi koeficijent 11.00.

Logika iza ove predikcije je da, ako Francuska uspje postignuti pogodak do poluvremena, Rumunjska će u tom slučaju morati da igra malo otvorenije jer neće imati što da izgubi, što znači da će Francuska imati otvoreniji put do gola u drugom poluvremenu.