Debakl Gračanove momčadi na početku EP-a

Mladi Vatreni Europsko prvenstvo U-21 u Italiji i San Marinu otvorili su porazom. Bolji od njih bili su Rumunji rezultatom 4:1. Najteži je to poraz mladih na europskim smotrama. Hrvatska si je ovim porazom bitno umanjila izglede za plasman u polufinale EP-a, a time i na Olimpijske igre u Tokiju 2020. god.

Pogotke za Rumunjsku postigli su George Puscas (11′-11m), Ianis Hagi (14′), Tudor Baluta (66′) i Adrian Petre (90+2′), dok je pogodak za hrvatsku reprezentaciju zabio Nikola Vlašić (18′), koji je bio možda i najbolji Hrvat na terenu, ali nije mogao sam.

Očekivanja su bila velika, čak i prevelika. Nažalost, nakon ovog poraza, Gračana i ekipu čekaju Francuzi i Englezi te su izgledi za prvim mjestom koje vodi u polufinale svedeni na minimum. Nakon petnaest godina mlada hrvatska reprezentacija izborila je Europsko prvenstvo. U dosadašnja dva pokušaja nije prošla ni skupinu i upravo zbog toga su sada svi bili „nabrijani“ na nešto puno više. Čak su se mogle čuti izjave: „ Želimo biti prvaci!“ Glavni su cilj ipak bile Olimpijske igre u Tokiju 2020. god. Ipak, nakon prvog kola nastup na Olimpijskim igrama mogao bi pričekati. Isti naboj imala je i Rumunjska koja nije bila na europskim U-21 prvenstvima od 1998. god.

Ianis Hagi / Mircea Moira / Shutterstock

Od prve minute vidjelo se da će hrvatska zadnja linija imati problema s Puscasom i Hagijem, sinom legende rumunjskog nogometa. Sve je bilo gotovo u prvih petnaest minuta. Rumunjska je povela u 11. minuti pogotkom iz kaznenog udarca. Sudac je opravdano dosudio jedanaesterac nakon što je Benković nesmotreno igrao rukom.

Tri minute kasnije novi šok za Vatrene. Ianis Hagi povećava rumunjsko vodstvo. Cjelokupna obrana je zakazala kod tog pogotka zajedno s Posavcem na vratima. Srećom, Nikola Vlašić sjajnim solo prodorom dolazi u priliku za udarac koji pretvara u pogodak te vrlo rano smanjuje na 2:1. Koju minutu kasnije opet je zaprijetio, ali rumunjski vratar jedva brani. Vlašić jednostavno nije mogao sam, a jedini je na terenu pokazao zrelost i snagu.

Izuzetno loše u obrani i bez ideje u napadu. Tako se može opisati prvo poluvrijeme Gračanove momčadi. Udarac na to sve bila je i ozljeda mladog Brekala koji je vrlo rano napustio teren i vjerojatno je izgubljen do kraja prvenstva.

U nastavak utakmice ušli su Hrvati nešto raspoloženiji, ali i dalje bez konkretne prilike za postizanje pogotka. Štoviše, Rumunji su zabili za 3:1. Borna Sosa je katastrofalno reagirao u obrani, predao loptu Tudoru Baluti koji se sjurio na gol i zakucao loptu u mrežu za nedostižnih 3:1. Bilo je otprilike pola sata do kraja utakmice, ali s obzirom na igru Hrvatske, djelovalo je to nemoguće za dostići. U sudačkoj nadoknadi za konačnih 4:1 zabio je Petrea koji je netom prije toga ušao s klupe.

Da bi Hrvatska pokušala osvojiti prvo mjesto u skupini, za početak mora u petak pobijediti Francusku, jednog od favorita natjecanja, i Englesku. Tako bi imala šest bodova, ali bi i dalje ovisila o drugim rezultatima, posebno o Rumunjima jer se u slučaju istog broja bodova gleda međusobni omjer. Rumunji bi s još samo jednom pobjedom stigli do šest bodova, maksimuma koji Hrvatska može osvojiti do kraja grupne faze.

Tko su favoriti na današnjim utakmicama, pratite na 888 kladionici.