Završena španjolska Primera – sezona za zaborav za Real i Barcu

U tjednu koji je iza nas stavljena je točka na sezonu u prvoj nogometnoj ligi Španjolske. Prvak je bio poznat još pre nekoliko tjedana. Barcelona je svojim brojnim titulama dodala i naslov pobjednika Primere za sezonu 2018/19 i sada ima ukupno 26. Atletico iz Madrida morao se zadovoljiti drugim mjestom, dok je najveći Barcin rival, Real iz Madrida, zauzeo treće mjesto sa čak 19 bodova iza kluba sa Camp Nou-a. Listu momčadi koja će naredne sezone igrati Ligu prvaka ispunjava još i Valencia koja je tek u posljednjem kolu uspjela da se izbori za učešće u najboljem europskom natjecanju.

Getafe, najprijatnije iznenadjenje ove sezone, nije uspio da ove godine obezbjedi Ligu prvaka, ali se iduće sezone direktno plasirao u grupu Europa lige. Društvo iz Španjolske će mu praviti i momčad Seville i Espanyola.

Naredne godine se u Secund sele ekipe Girone, Huesce i Rayo Vallecana. Moramo bit realni i reći da su ovo bile tri najslabije momčadi ove godine u španjolskoj Primeri i zasluženo se sele u drugu nogometnu ligu u zemlji.

Atletico do boda sa igračem manje, Valencia u Ligi prvaka

Posljednje kolo u Primeri otvorili su madridski Atletico i ekipa Levantea. U utakmici bez rezultatskog značaja vidjeno je čak 4 gola i jedan crveni karton. Levante je silno krenuo u meč i na poluvrijemenu je vodio sa dva gola prednosti. Dodatan problem ekipi Čolo Simeonea donjelo je isključenje Angela Corree koji je teren napustio u 51. minuti. Gosti su do kraja ipak uspjeli poravnati rezultat na 2:2 golovima Rodriga i Camella. Naš Nikola Kalinić nije bio ni na klupi za zamjene zbog bolesti.

Subota popodne od 16:15 h bila je rezervirana za duele momčadi koji se bore za učešće u Ligi prvaka. Valencia je očekivano lako izašla na kraj sa Valladolidom i sa po jednim golom u oba poluvrijemena došla do pobede od 2:0 i plasmana u Ligu prvaka. Getafe se nadao da će Valencia da kiksira i da će je eventualnom pobjedom na Villarealu preteći na tablici i umjesto nje ući u elitno europsko nogometno natjecanje. Meč je završen rezultatom 2:2, što je dovoljno za direktan plasman u Europa ligu.

Sevilla i Bilbao odlučivali su tko će se plasirati u drugo po snazi europsko nogometno natjecanje. Golovima Ben Yeddera u prvom i El Haddadia u drugom dijelu meča, Sevilla je rutinski sa 2:0 savladala ekipu sa San Mames stadiona i naredne sezone igrat će u natjecanju koje je osvojila čak 5 puta. U istom terminu nastupale su i momčadi Espanyola i Real Sociedada. Ovaj meč praktički nije imao rezultatskog značaja ni za jedne ni za druge. Espanyol je ovu utakmicu dobio sa 2:0 golovima Rosalesa i Wu Leia u drugom poluvrijemenu.

Huesca i Alaves pobijedili, Celta i Rayo podijelili bodove

U subotu navečer od 20:45 h igrani su mečevi timova iz donjeg dijela tablice koji su imali revijalni karakter. Huesca je sa 2:1 pobijedila ekipu Leganesa i tako izbjegla naslov najgore momčadi u Primeri ove sezone.

Alaves je godinu u kojoj je bio nadomak europskih natjecanja završio na sredini tabele na 11. mjestu. Sezona je zatvorena pobedom od 2:1 nad ekipom Girone. Golove za momčad trenera Abelarda postigli su Wakaso u 40. i Calleri u 83. minuti. Girona koja je ove sezone imala neke sjajne partije (remi sa Barcom na Nou Campu) ipak se seli u Secunda diviziju.

Celta je na svom stadionu odigrala neriješeno 2:2 sa ekipom Rayo Vallecana i tako zaključila godinu u kojoj se očekivalo da se bori za gornji deo tablice, a ona je jedva izborila ostanak. A što tek reći za momčad iz okolice Madrida. Oni su ove godine bili tim sa najviše poraza i najviše primljenih golova u Primeri, pa su tako zasluženo zauzeli posljednje mjesto u ligi.

Poraz Reala i remi Barce za kraj sezone

Nedjelja je bila rezervirana za španjolske velikane. Real je već mislima u narednoj sezoni, jer ovu želi što prije da zaboravi. Zato i ne treba da čudi poraz od Betisa na Santiago Bernabeu od 2:0. Betis je golovima Lorena u 61. i bivšeg igrača Reala Jesea u 75. minuti uspio da dodje do pobjede nad timom iz Madrida koji je ove godine pogubio sve niti. Luka Modrić odigrao je možda i svojih posljednjih 90 minuta u dresu kraljevskog kluba.

Barca vjerojatno još uvijek ne može da se oporavi od šoka iz polufinala Lige prvaka gdje je na spektakularan način ispala od Liverpula. Sezonu je zatvorila remijem sa ekipom Eibara od 2:2 gdje je dva gola za Blaugranu postigao Leo Messi, i sa ukupno 36 dominantno osvojio prvo mjesto na listi strijelaca. Ivan Rakitić odigrao je svih 90 minuta, ali bi kao i Modrić naredne sezone mogao promijeniti klub.

Sezona 2018/19 u Primeri je gotova, a naredna počinje 16. kolovoza. Ostalo je još samo da se vidi ko će iz druge španjolske lige zauzeti mjesta momčadi koja su ove godine ispala iz Primere.