Hrvatska je u četvrtfinalu

Kakva utakmica, kakva drama! Puno teže nego što smo očekivali, ali Hrvatska je sudionik četvrtfinala ovogodišnjega Svjetskog prvenstva u Rusiji. Odluka o tome pala je tek nakon izvođenja jedanaesteraca u utakmici s Danskom. Junaci utakmice bili su vratar Danijel Subašić s tri obranjena penala u raspucavanju te Ivan Rakitić koji je positgao pobjedonosni gol s bijele točke i postavio konačni rezultat 3:2. A nije dobro počelo. Već u prvoj minuti hladan tuš. Nakon auta i nespretne reakcije obrane loptu je u mrežu pospremio obrambeni danski igrač Mathias Jorgensen. Hrvatska je odmah odgovorila i već u četvrtoj minuti izjednačila zgoditkom Marija Mandžukića. Ispostavilo se da će to biti i konačni rezultat utakmice, kojoj se nije znao pobjednik sve do izvođenja kaznenih udaraca nakon 120 minuta igre.

Croatia vs Russia FIFA World Cup 2018 (Shutterstock)

Nakon izjednačujućeg pogotka utakmica se umirila, a na momente su prijetili i jedni i drugi. Hrvatska je u 120 minuta imala čak 22 šuta prema vratima Danske, a za to isto vrijeme suparnici su uputili 15 udaraca prema golu Vatrenih, no izglednih i stopostosnih šansi nije bilo. Nakon bizarnog početka, na prvu novu pravu dramu čekalo se do 116. minute. Sjajnog je Luke Modrića proigravao Antu Rebića koji je izašao oči u oči s danskim vratarom i kada ga je zaobišao i kada je imao prazan gol s leđa ga je srušio Jorgensen te sudac nije imao druge nego pokazati na kazneni udarac, a danskom braniču dati žuti karton. Odgovornost je preuzeo Luka Modrić no Kasper Schmeichel ga izvrsno čita i hvata praktički živu loptu. Izgledalo je u tim trenutcima da se ponavlja Turska i Euro 2008. te da Vatreni neće izdržati pritisak koji donose penali. Velika psihološa prednost bila je na strani Skandinavaca, no onda je na scenu stupio Danijel Subašić. Najprije skida udarac Christiana Eriksena uz pomoć vratinice, a zatim u četvrtoj i petoj seriji fantastičnim intervencijama brani i penale koje su šutnuli Lasse Schone te Nicolai Jorgensen i izrasta u apsolutnog heroja ove utakmice. Za Hrvatsku su pogađali Andrej Kramarić, hrabri kapetan Luka Modrić te u petoj seriji za pobjedu Ivan Rakitić. Penale su promašili Milan Badelj u prvoj, kao i Josip Pivarić u četvrtoj seriji, ali na svu sreću to je samo produljilo dramu, a Hrvatska je na kraju otišla dalje. Hrvatska nije igrala, a posebice u drugom poluvremenu, onako dobro kako smo navikli do sada, ali to se sve sada briše i zaboravlja jer Hrvatska ide dalje. Vatreni su prvi puta u četvrfinalu još od mitske ’98 godine, a tamo ih čeka domaćin Rusija. Dvoboj je zakazan 7. srpanj od 20 sati u Sočiju.