Petarda Borussiji na Allianz Areni

Kovačev Bayern razbio je Borussiju Dortmund u derbiju njemačkog prvenstva kako nitko nije očekivao. Zabiti pet komada, a ne primiti nijedan nije nikome lako. Pobjeda je bila osigurana u samo 41. minuti.

Oba trenera postavila su napadački svoje momčadi. Ulog je velik. Prvo mjesto na ljestvici. Već u prvoj minuti Hummels je pucao pored vratnice, ali zato je pogodio 10 minuta kasnije za euforiju na Allianz Areni.

Bayern je visoko postavio obranu i stjerao goste u svoju polovicu. Da obrana Borussije nije ušla koncentrirano u utakmicu pokazao je stoper Akanji u 17. minuti. Lewandowski mu je uzeo loptu, izašao na istrčalog golmana i zabio za velikih 2:0.

Malo su se Bavarci primirili nakon dva pogotka, a zatim je uslijedio blitzkrieg. Prvo je Javi Martinez  u 41. minuti pogodio za 3:0 nakon gužve pred golom, a dvije minute kasnije za nedostižnih 4:0 zabija omaleni Gnabry glavom.

Spektakularnih 45 minuta na Allianz Areni. Teško je bilo pomisliti da će isto uslijediti i u drugom poluvremenu. Kovačeva momčad imala je potpunu kontrolu igre, a ponekad su se svjesno povukli ne bi li uhvatili Borussiju na spavanju i zaprijetili kontrom.

Robert Lewandowski / Cosminlftode / Shutterstock

Točku na i stavio je Lewandowski svojim drugim pogotkom u 89. minuti. Pitanje je samo je li pogodak postignut iz zaleđa, ali budući da je već tada bilo 4:0, vjerojatno se nitko time neće pretjerano zamarati.

Aktualni njemački prvak pobjedom je ponovno preuzeo prvo mjesto s bodom više od drugoplasirane Borussije.

Bila je to najgora Borussijina utakmica u sezoni, ali i duže. Osim dobro izrađene šanse za Sancha na početku utakmice, ništa nisu prikazali. U obrani je nedostajao presing, u napadu Wiegl, a Bayern je odlično zatvorio protok lopte prema kreatoru Witselu.

S druge strane, Bayern je dobio utakmicu na detaljima i odličnim skautiranjem protivnika. Borussia ima velikih problema u branjenju prekida, pogotovo ako lopta ide u centralnu zonu ispred golmana. Nije čudno što je Thiago uporno centrirao u tu zonu, a Bavarci su tamo napadali sa svojim najboljim skakačima što im se i isplatilo.

Rani pogodak zasigurno je olakšao igru Bavarcima, a guranje Müllera i Lewandowskog u krilo obrane, natjeralo je goste da povuku svoje linije. Time je Thiago dobio prostora da dirigira tempom utakmice i dijagonalama dijeli lopte bekovima. Često je predvidljiva Bayernova igra preko krila, ali u ovoj utakmici im je to polučilo ogromne rezultate.

Niko Kovač redovito nailazi na brojne kritičare za igru svoje momčadi, međutim, legendarni Ottmar Hitzfeld od prvog dana stao je uz Kovača kojeg je vodio i u igračkim danima: „Od prvog dana sam bio uvjeren da će se Niko Kovačsnaći na klupi Bayerna. On je vrlo pedantan trener koji posvećuje puno pažnje detaljima i veliki je motivator. Imao sam ga kao igrač u Bayernu i iako nije uvijek bio u prvih 11, uvijek je bio timski igrač i gurao momčad. Uvijek se brinuo da timski duh bude sjajan, što je vrlo važno, pogotovo od igrača koji nisu ključni.“

Svjestan je Hitzfeld, ponukan iskustvom, da će Kovač u Bayernu opstati samo osvajanjem titula, a Bayern ima šanse za duplom krunom. Hitzfeld je poručio da će Niko biti siguran ako osvoji i samo jednu titulu u što je siguran da će uspjeti.

Hitzfeld je u karijeri dvaput osvajao Bundesligu s Borussijom te pet puta s Bayernom. Osvajao je i Ligu prvaka s oba kluba pa kad takve riječi dođu od takvog velikana, Kovač može biti ponosan na to što je napravio.