Nedorečena Hrvatska bez rješenja

Hrvatska je u Budimpešti protiv domaćina Mađarske izgubila 2:1. Bio je to neočekivani poraz, ali nakon utakmice, kada se pogleda kakvo je bilo stanje na terenu, uopće ne čudi što su Mađari došli do tri jako važna boda. Dojam je da su svi u momčadi Vatrenih kolektivno podbacili, a možda i podcijenili suparnika.

Hrvatska je ušla dobro i vrlo rano stvorila dvije izgledne prilike. Prvo je Ivan Perišić pucao s distance, a onda je i Kramarić poslao loptu preko gola nakon Barišićevog ubačaja. Prvu prijetnju Mađari su stvorili u 10. minuti, ali Kalinić loptu odbija u korner. Vatreni su vrlo rano i sretno stigli do vodstva u 13. minuti. Desnu stranu probio je Modrić te uputio loptu za Perišića koji je čekao na 10-ak metara od gola. No, na loptu je uklizao Kramarić te se ona sretno odbila do usamljenog Rebića koji neometan s pet metara šalje loptu u mrežu.

Hrvatska umjesto da ubrza igru i pokuša „dotući“ Mađare i drugim pogotkom, stala je. U potpunosti su prepustili inicijativu Mađarima koji u 34. minuti preko Adama Szalaija stižu do izjednačenja. Kapetan Dzsudzsak izbacio je Szalaija na desnom krilu koji prolazi Vidu te iskosa s 5 metara matira Kalinića. Morali su u toj situaciji bolje reagirati i Vida i Kalinić kojem mnogi prepisuju i ovaj zgoditak.

Dejan Lovren / Vlad1988 / Shutterstock

U drugo poluvrijeme Hrvatska je ušla malo življe, ali to je bilo nedovoljno. Mađari nisu zaprijetili do 76. minute kada dolaze u vodstvo. Dzsudzsak je izveo korner, Leovac glavom ne čisti dobro te lopta pada na nogu Patkaija koji zabija za 2:1. Mogli su Mađari i do trećeg pogotka. Perišić je slabo vratio loptu prema Kaliniću, nije pratio Rakitić, ali Kalmar iz tri pokušaja iz blizine nije uspio zabiti.

Do kraja kvalifikacija ima još šest utakmica te ovaj poraz ne mora ništa značiti. Međutim, ono što brine je blijeda i pomalo bezidejna igra Hrvatske. U obrani smo loši, igrači lako ispadaju, vratar je nesiguran, a primljeni golovi iz prekida postaju uobičajeni. Nema ni sigurne igre prema naprijed. Nema golova. Kramarić je odličan u Bundesligi, ali kada treba povući u reprezentaciji, to izostane. Možda najviše brine što nema sigurne linije u sredini. Brozović je jučer bio nevidljiv, Rakitićevi udarci netočni, a Modrić kao da se istrošio protiv Azerbajdžana. Možda najsvjetlija točka jučerašnje utakmice je mladi Brekalo koji je prodirao po krilu, trudio se i dao od sve od sebe. Pokazao je da se na njega treba i mora računati.

Hrvatska u trećem kolu igra protiv Walesa u Osijeku 8. lipnja. Trenutno u skupini po tri boda ima Slovačka, Hrvatska, Mađarska i Wales koji ima i utakmicu manje. Posljednji je Azerbajdžan bez bodova i također utakmicom manje.