Modri su dali sve od sebe, ali nije išlo

Zagrebački Dinamo je u Portugalu završio svoju europsku sezonu. Bolja od njih bila je Benfica koja je uspjela nadoknaditi poraz 1:0 iz prvog susreta. U regularnom dijelu Benfica je nadoknadila zaostatak, a u produžecima potvrdila prolazak u četvrfinale Europske lige.

Benfica je kao i u Zagrebu imala veći posjed lopte, no to Portugalci nisu znali konkretizirati. Prvi pokušaj prema vratima Livakovića imali su u 23. minuti kada je Živković poslao loptu daleko iznad vratiju. Ni jedni ni drugi nisu puno pokazali u prvom poluvremenu. Modri su na vrijeme zaustavljali Benficine napade, ali nisu znali to iskoristiti u svoju korist te napraviti nešto prema naprijed. Bilo je puno tehničkih pogrešaka, krivih dodavanja s obje strane. Sredinu Dinama držali su Moro, Gojak i Olmo, ali osjetilo se neigranje Šunjića i Ademija. Prvu pravu priliku imao je Dinamo  tek u 51. minuti kada Olmov udarac brani Vlachodimos.

Situacija koja je obilježila prvo poluvrijeme je nedosuđeni kazneni udarac u 22. minuti nad Petkovićem. Petković je prvi bio na lopti, Ruben Dias je malo zakasnio. Sudac je mogao pustiti igru ako je smatrao da nema prekršaja nad Dinamovim napadačem. Međutim, sudio je prekršaj u napadu.

Dani Olmo / DarioZg / Shutterstock

Bruno Lage iznenadio je odabirom prvih jedanaest. Na klupi je ostavio najtalentiranijeg i najskupljeg igrača Benfice Felixa. Također, prednost nad iskusnim Jonasom u napadu dobio je mladi Jota. Uz njega je u napad uvrstio krilnog napadača Rafa Silva. Uvidio je vjerojatno i Lage da to ne funkcionira najbolje te u drugom poluvremenu uvodi Jonasa i Felixa, a Rafa Silvu stavlja na njegovu prirodnu poziciju. I pogodio je.

Benfica dolazi u vodstvo u 71. minuti preko Jonasa koji je precizno pogodio mrežu sa 16 metara. Modri su se odupirali napadima Portugalaca te je utakmica otišla u produžetke. Jedan pogodak vodio je Dinamo dalje. Međutim, Benficina napadačka igra isplatila se u 93. minuti kada Ferro s 20-ak metara pogađa za 2:0. Najbolju priliku na utakmici za Dinamo imao je Gojak u 95. minuti, no s 5 metara neometan promašuje suparnički gol. Upravo je Gojak možda i najveći Dinamov tragičar budući da je i u Zagrebu imao zicer za 2:0.

U završnici prvog produžetka došlo je do Dinamovog raspada. Prvo je Stojanović u nekoliko sekundi zbog prigovora nesmotreno dobio dva žuta, odnosno crveni karton, a odmah potom Grimaldo s 20-ak metara pogađa za nedostižnih 3:0.

Mogli su Modri doći makar do počasnog pogotka. U 111. minuti Atiemwen izlazi sam pred vratara, ali šalje loptu pokraj vratnice.

Koliko god Bjelica tvrdio da ima 25 jednako kvalitetnih igrača, izgleda da to nije dovoljno za ovu razinu natjecanja. Kada je trebalo nešto napraviti, preokrenuti susret, Dinamo nije mogao. Igrači su se borili, pokazali su karakter, ali za nešto više od toga nisu imali ni snage, ni mogućnosti. Benfica je bila uspješnija. Šteta što je europska bajka završila rezultatom 3:0. Nije to stvarni pokazatelj snage na terenu, ali to je nogomet.