Moćni Dinamo protiv Benfice u osmini finala Europske lige

Gotovo 30 tisuća ljudi na Maksimiru bodrilo je Modre svih 90 minuta. Huk s tribina nije prestajao, a igrači na terenu itekako su uzvratili svojim navijačima. I to s tri pogotka u mreži gostiju. Bila je to večer za pamćenje.

Dinamo nastavlja živjeti svoj europski san. Unatoč porazu u Češkoj i klub i navijači vjerovali su u prolazak u osminu finala Europske lige. U odnosu na prvu utakmicu trener Bjelica nije mogao računati na Petra Stojanovića zbog žutih kartona. Birao je između iskusnog Rrahmanija, univerzalnog Šituma i pomalo neiskusnog Moharramija. Upravo je Moharrami dobio priliku od prve minute. Također, u veznom redu zaigrao je Šunjić umjesto Gojaka.

Od prve minute Dinamo je krenuo odlučno i napadački. Isplatilo im se to već u 15. minuti. Bruno Petković nastavlja oduševljavati svojim asistencijama te ponovno petom, kao i u prvom susretu, šalje loptu u sredinu koju propušta Olmo, a spremno ju je dočekao Oršić. U tom trenutku imali su Modri prolaz, ali nisu se time zadovoljili. Neki spominju da je to možda i jedan od najljepših golova u povijesti zagrebačkog kluba.

Dinamo Zagreb / DarioZg / Shutterstock

Dinamo je pokazao koliko je opasan i iz prekida. Hajrović je ubacio u 16 metara, a loptu je spremno dočekao Dilaver i pospremio ju glavom u mrežu. Bila je to 34. minuta, a Dinamo je već potpuno otvorio vrata osmine finala. Tim se rezultatom otišlo i na odmor. Osim golova, prvo poluvrijeme obilježilo je i isključenje Nenada Bjelice koji je ostatak utakmice vodio preko voki-tokija.

Modri su istim tempom i igrom nastavili i u drugom poluvremenu. Eksplozija emocija i oduševljenja dogodila se u 73. minuti kada je loptu po lijevoj strani povukao Oršić i asistirao za Petkovića koji je fantastičnu igru okrunio pogotkom. Na semaforu je pisalo velikih 3:0.

Igrači Pavela Vrbe zasigurno se nisu nadali da će biti u takvoj situaciji 15 minuta prije kraja susreta. Viktoria je potučena do nogu. Još je i u 86. minuta češki igrač Limbersky zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton.

Češki mediji ističu kako su njihovi igrači izgorjeli u paklenoj atmosferi maksimirskog stadiona. Opisali su Viktoriju kao skromnu i pasivnu momčad koja je puno griješila te su kritizirali kako je Česima za prvu opasniju prijetnju trebalo oko sat vremena igre. Svi se slažu da je previše nedostajao suspendirani kapetan Roman Hubnik.

Međutim, Dinamova pobjeda nije donijela dobro samo Dinamu već i svim klubovima HNL-a. Pobjedom su digli koeficijent te se približili željenom 15. mjestu. Dinamo je 17., a ovom pobjedom hrvatski nogomet bliži je tome da u sezoni 2020./21. ima dva predstavnika u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Jedan Dinamov remi u osmini finala omogućio bi mu da skoči na 15. mjesto. Time bi Dinamo preskočio Dance i Švicarce koji trenutno više nemaju predstavnika u Europi.

Ždrijebom u Nyonu saznali su Modri i sljedećeg protivnika. Nogometaši Dinama igrat će protiv portugalske Benfice. Trener Bjelica izjavio je da su htjeli izbjeći neke od velikana, ali da se ne predaju te da vjeruju u sebe. Prva utakmica na rasporedu je 7. ožujka u Zagrebu, a uzvrat je tjedan dana kasnije.