Miami – Čorić ispao od Kanadske senzacije, Federeru otvoren put do titule

U ovogodišnjem turniru u Miamiju smo vidjeli puno iznenađenja, kao i neke šokantne poraze. Najveći je svakako poraz Novaka Đokovića od Roberta Bautiste Aguta u osmini finala nakon vodstva od 1:0 u setovima. Ovo je prvi put u Novakovoj karijeri da u Miamiju izgubi meč koji je poveo sa 1:0 u setovima, i to nakon 41 vezane pobjede. Na listi iznenađenja su svakako i porazi Zvereva i Thiema na samom početku turnira, ali smo sinoć vidjeli nešto što nije viđeno preko 30 godina – da jedan osamnaestogodišnjak dođe do finala jednog masters turnira.

Borna Ćorić

Borna Ćorić / lev radin / Shutterstock.com

Pobjeda mladog Kanađanina za povijesni niz

Iako je ovo tek peto natjecanje na Masters 1000 turnirima za mladog Kanađanina Félix Auger-Aliassime, on je jučer uspio dobiti jedanaestog igrača planete, našeg Bornu Čorića. Unatoč tome što je 18-godišnji tenisač morao započeti turnir igranjem kvalifikacija, to ga nije spriječilo da dođe do nestvarnih 5–0 protiv top 20 igrača. Neiskustvo očigledno nije bila prepreka za jednog od najtalentiranijeg igrača iz Next Gen-a s obzirom da je već nanizao sedam pobjeda ove godine u Floridi i time stigao do polufinala.

U četvrtfinalnom okršaju, Felix je porazio 11. igrača planete, našeg Bornu Čorića, rezultatom 7–6(3), 6–2 u meču koji je trajao sat vremena i 48 minuta, i time postao treći najmlađi polufinalista jednog Masters 1000 turnira (ispred njega su samo Denis Shapovalov i Michael Chang).

Također, Auger-Aliassime je tom pobjedom preuzeo rekord od Rafaela Nadala i postao najmlađi polufinalista Majamija ikada, kao i prvi tinejdžer u polufinalu Majamija još od 2007 kada su Novak Đoković i Andy Murray igrali jedan protiv drugog prije nego što su napunili 20 godina.

Ova mlada senzacija servira sjajno tijekom čitave karijere (74% ubačenih prvih servisa) a tako je bilo i u polufinalu protiv Borne – on je igrao sjajno i na prvi i na drugi servis, i pretrpio je samo 2 brejk lopte, a jednu je Borna iskoristio. S druge strane, primorao je Bornu da konstantno dobro servira ne bi li ispratio ovaj ritam.

Borna je izgubio više od 40% nakon što je ubacio servis i pretrpio čak tri brejka od mlade nade Montreala (Kanade). Felix je igrao hrabro i strpljivo, i na ovom meču je imao bilancu winer–neiznuđene greške od 25–25. S druge strane, Borna je imao 16 winera i čak 38 neiznuđenih pogrešaka. Kanađanin je imao prednost u kratkim razmjenama udaraca, i upravo su mu oni donijeli mogućnost da napravi novu senzaciju i plasira se u polufinale gdje će igrati sa prošlogodišnjim šampionom, John Isnerom.

Felixu je bilo iznimno važno da uđe u meč fizički i mentalno spreman, i to se upravo desilo. On je pri rezultatu od 3–2 u gemovima u prvom setu stigao do brejka i poveo sa 4–2. Onda mu je koncentracija malo popustila, i Borna je odmah uzvratio ribrejkom. Do kraja tog seta je bilo veoma napeto, ali su oba tenisača čvrsto držala svoje servise. U tie-breaku je mladi Kanađanin ponovo sjajno servirao i nije izgubio nijedan poen na svom servisu. S druge strane, Borna je napravio dvostruku pogrešku u najgorem mogućem trenutku, a potom je i greškom iz bekhenda praktički poklonio Felixu prvi set.

Drugi set je počeo stravično za Bornu koji je izgubio svoj servis dva puta zaredom, i time praktično i svaku nadu da može da se povrati u ovaj meč. Kanadski tenisač je igrao strpljivo i čekao svoje šanse, pa je potpuno zasluženo došao do trijumfa.

Federer ponovo dominira

Djeluje skoro nestvarno da čovjek koji ima 37 godina osvaja titule i igra ovako dobro, ali to je Roger Federer, vjerojatno najbolji igrač svih vremena. Iako su mnogi očekivali da bi nakon poraza od Thiema u finalu Indian Wellsa možda malo smanjio ritam, to se očito nije dogodilo jer se trostruki šampion Miamija plasirao u novo četvrtfinale pobjedom nad Ruskim tenisačem, Danilom Medvedevim. Čak i promjena termina igranja meča nije mnogo utjecala na Rogerovu igru, i on je uspio pobijediti Medvedeva sa laganih 6–4, 6–2.

Kratke razmjene, duge razmjene, ništa od toga nije bilo važno Rogeru koji je u potpunosti kontrolirao tempo igre protiv 14 godina mlađeg Medvedeva. Federer je prelomio meč u prvom setu pri rezultatu 4–4, kada je oduzeo servis svom protivniku. Medvedev je u narednom gemu imao 0–40 na Federerov servis, ali je poklekao pred pritiskom i izgubio taj set. Nakon toga je u potpunosti izgubio koncentraciju i drugi set izgubio sa svega dva osvojena gema.

Federer će danas igrati svoj meč protiv Kevina Andersona, koji je imao dan pauze više od njega. Federer vodi protiv 5–1 protiv Andersona, a jedini poraz pretrpio je na prošlogodišnjem Wimbledonu, kada je ispustio vodstvo od 2–0 u setovima. Svakako da je Anderson iznimno opasan protivnik, pogotovu na brzim podlogama, tako da očekujemo neizvjestan meč, ali i pobjedu Federera.