Kramarićev gol za preokret na Maksimiru

Hrvatska je pobjedom otvorila europske kvalifikacije. Na Maksimiru je poražen Azerbajdžan u nimalo lakoj utakmici. Jurčevićeva momčad postavila je čvrsti bedem i vrebala iz kontri i polukontri.

Dalićevi su izabranici od prve minute nametnuli tempo i držali loptu u svom posjedu. Međutim, nije to bila ni sjena one momčadi sa Svjetskog prvenstva. Posjed lopte nije donio Vatrenima nikakve izglednije prilike za pogodak. Štoviše, neuigrana obrana vrlo je naivno i lako ispadala u duelima. Najviše problema stvarao je napadač Šejdajev koji je dva puta pobjegao, prvo Vidi, a zatim i Ćaleta-Caru. Upravo on je stvorio prvu pravu priliku na utakmici. Prošao je Vidu, izbacio Ćaleta-Cara, te izbio sam pred Kalinića koji ipak uspiieva obraniti. No, pomoći nije bilo u 19. minuti. Isti igrač ponovno je pobjegao, ovaj puta s desne strane. Uputio je loptu prema vratima koja je dobila čudnu putanju, preletjela loše postavljenog Kalinića te završila u mreži. Zasigurno su u toj situaciji morali bolje odreagirati i Ćaleta-Car i Kalinić.

Nakon prvotnog šoka uslijedio je pritisak Vatrenih. Prvi udarac u okvir gola uputio je Kramarić u 36. minuti. Najljepšu akciju u prvom poluvremenu izveli su Perišić, Rakitić i Barišić, ali Modrić šalje loptu pored vratnice.

Pritisak se isplatio te Hrvatska dolazi do pogotka preko Borne Barišića. Nakon kornera pucao je Ćaleta-Car, golman brani, ali lopta sjeda na Barišićevu nogu koji zakucava loptu u mrežu.

Andrej Kramarić / DarioZg / Shutterstock

U drugom poluvremenu nastupila je potpuna dominacija Hrvatske. Pokušavali su Kramarić, Modrić, Petković. Upravo je Petkovića u 63. minuti u trenutku udarca za dres povlačio branič Rahimov, ali sudac se nije odlučio za kazneni udarac.

Napadačka i agresivna igra donijela je pobjedu. Lopta je bila kod Kramarića koji lažnjakom izbacuje Mamadova te preciznim udarcem gađa suprotni kut mreže.

Igrači su složni da nisu podcijenili Azerbajdžan, nego oni jednostavno znaju igrati. Možda nisu svjetska klasa, ali svoju šansu su iskoristili. Nije bilo lako navijačima gledati. Bilo je dramatično zadnjih desetak minuta. Naglašavaju da zajedništvo iz Rusije još uvijek vlada te da pri rezultatu 1:1 nisu osjećali negativnu energiju.

Zlatko Dalić na kraju je ipak bio zadovoljan viđenim. Bilo je više muke, nego što su mislili da će biti. Trebalo je probijati bunker, a nakon zabijenog gola, gosti su se još više zatvorili. Brozović i Rebić imali su lakše ozljede te ih je Dalić odlučio čuvati za okršaj s Mađarima. Ipak, Rebić je ušao pred kraj utakmice. Istaknuo je Dalić i da su Brekalo i Petković ispunili očekivanja. Cilj je ostvaren, tri boda su upisana. Vjeruje izbornik da će momčad skupiti snage za tri dana te da će u nedjelju odigrati kvalitetno kao i dosad. Najavio je i da će taj susret od prve minute započeti i Brozović i Rebić, a vraća se i Lovren nakon odrađene suspenzije.