Kovačić pobjedom u finalu može ispisati povijest

Hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić danas igra finale Europske lige s Chelseajem protiv Arsenala. Osvajanjem titule mogao bi postati deveti Hrvat koji je slavio u Kupu EUFA-e ili Europskoj ligi. Također mu se pobjedom smiješi nešto što nije uspjelo nijednom aktualnom nogometašu.

U finalnom susretu vrlo vjerojatno možemo Kovačića očekivati na terenu od prve minute. Ono što je zanimljivo je da bi pobjedom osvojio četvrtu europsku titulu u nizu, čime se ne može pohvaliti nitko od aktualnih vrhunskih nogometaša.

Zadnje tri sezone osvojio je tri Lige prvaka s Real Madridom, a sada u taj svoj niz može upisati i Europsku ligu. Mogao bi postati i tek drugi Hrvat koji je osvojio oba europska klupska trofeja. To je do sada uspjelo samo Ivanu Rakitiću koji je sa Sevillom osvojio Europsku ligu, a s Barcelonom Ligu prvaka.

Hrvatski nogometaši koji su osvajali Europsku ligu su Mladen Ramljak, Luka Peruzović, Mario Stanić, Ivica Olić, Ivica Križanac, Darijo Srna, Ivan Rakitić i Šime Vrsaljko.

Mateo Kovačić / Mitch Gunn / Shutterstock

Prvi hrvatski nogometaš koji je osvojio Kup EUFA-e bio je Mladen Ramljak 1974. god. s Feyenoordom. U finalu su svladali Tottenham ukupnim rezultatom 4:2. Luka je Peruzović s Anderlechtom 1983. u finalu pobijedio portugalsku Benficu. Belgijci su slavili ukupnim rezultatom 2:1. Treći je bio Mario Stanić s Parmom 1999. god. Tada se već igrala samo jedna finalna utakmica. Talijani su na moskovskom Lužnikiju pobijedili Marseille 3:0, a Stanić nije nastupio. Ivica Olić je u finala protiv Sportinga za moskovski CSKA igrao do 67. minute. Rusi su slavili 3:1. S ruskim klubom Kup EUFA-e osvaja i Ivica Križanac. Njegov je Zenit u finalu na Old Trafforfu bio bolji od Rangersa 2:0, a Križanac je odigrao svih devedeset minuta.

Prvi Hrvat koji je kao kapetan osvojio Europsku ligu bio je Darijo Srna s ukrajinskim Šahtarom 2009. god. U istanbulskom finalu nakon produžetaka slavili su Ukrajinci pobjedu nad Werderom iz Bremena 2:1. Srna je kapetanski odigrao svih 120 minuta i bio je proglašen igračem utakmice.

U dresu španjolske Seville trofej pobjednika Europske lige ima i Ivan Rakitić. Španjolci su u finalu u Torinu 2004. god. svladali Benficu rezultatom 4:2 nakon izvođenja kaznenih udaraca. Raketa je odigrao cijeli susret.

Posljednji Hrvat koji je osvojio naslov Europske lige bio je Šime Vrsaljko. Prošle godine u dresu Atletico Madrida Vrsaljko je protiv Marseillea u Lyonu odigrao prvo poluvrijeme.  Španjolski sastav slavio je rezultatom 3:0.

Zanimljivost vezana za današnje finale je da se prvi puta u finalu Kupa EUFA-e ili Europske lige susreću dva kluba iz istog grada. Do sada su u finalima devet puta igrali klubovi iz iste zemlje, ali nikada iz istog grada. Bit će to tek treće englesko finale u povijesti europskih kupova, a u subota nas očekuje i četvrto jer se u finalu Lige prvaka susreću Liverpool i Tottenham.

Tko ima veće šanse osvojiti Europsku ligu, pratite na kladionici 1XBET.