Koliko je opasna Rusija?

Nogometna reprezentacija Rusije predstavlja jedno od najugodnijih iznenađenja do sada. Domaćini prvenstva imali su pritisak kao i svi prethodni, ali se čini kako su plasmanom u četvrtfinale ostvarili ciljeve. Natjecanje su otvorili uvjerljivom pobjedom protiv Saudijske Arabije rezultatom 5:0. Osim vrlo važne pobjede na startu, dobili su i nekoliko igrača koji su se u nastavku prikazali kao nositelji.

Na toj utakmici ruski izbornik Stanislav Cherchesov povukao je, kako će se kasnije ispostaviti, dva ključna poteza. Već u 24.minuti ozljedio se, po mnogima najbolji ruski nogometaš, Alan Dzagoev kojeg je zamijenio izdanak Realove akademije Denis Cheryshev. Na toj utakmici Cheryshev postiže dva gola, a u strijelce se upisao i u slijedećoj utakmici u kojoj su Rusi pobijedili Egipat s 3:1. Drugi veliki potez Cherchesov je povukao kada je u 70. minuti umjesto do tada neprimjetnog Smolova uveo robusnog Artema Dzyubu, a ovaj mu se odužio golom nakon samo minute provedene na terenu. Također, i on je bio strijelac u pobjedi protiv Egipta, ali i donio Rusiji produžetak iz penala u utakmici osmine finala protiv Španjolske. Cheryshev i Dzyuba s tri s gola čine najopasnije ruske napadačke opcije. Njih dvojica su uz glavnog playmakera reprezentacije Aleksandra Golovina i naturaliziranog Brazilca Maria Fernandesa na desnom beku najbolji igrači ruske reprezentacije. Iako igraju dosta defenzivno što su pokazali protiv Španjolske, ali obrana im ne predstavlja jaču stranu momčadi. Razbijen je legendarni trio koji su činili braća Berezutskiy i Sergei Ignashevich. Ostao je samo Ignasevich koji je u osmini finala pokazao kako se ne čuva protivnički igrač, pritom postigavši autogol.

Russia vs Croatia FIFA World Cup 2018

Golman Akinfeev koji je nekada važio za ponajveću europsku golmansku nadu brani standardno i nalazi se pri sredini neke imaginarne liste kvalitete golmana na ovom natjecanju. Možda i najveće otkriće na ovom Svjetskom prvenstvu predstavlja dvadesetdvogodišnji veznjak Aleksandr Golovin. Odmah na prvoj utakmici postigao je gol, pritom dodavši i dvije asistencije. Već su počele priče kako ga žele neki od najvećih svjetskih klubova poput Barcelone i Juventusa. Pitanje je kako će ruski vezni red odigrati protiv našeg u kojem igraju veznjaci svjetske klase poput Modrića i Rakitića. Napad je svakako najopasniji dio ruske momčadi, tako da će naši obrambeni trebati obratiti posebnu pozornost na do sada već nabrojane ofanzivca, ali i na krilo Spartaka iz Moskve Aleksandra Samedova. Dosta kontroverzi i zanimljivosti se vežu za ovu reprezentaciju kroz medije. Sve je započelo samim izborom Rusije za domaćina ovog natjecanja, a nastavilo se medijskim nagađanjima kako se u Ruskoj ligi formira ekipa u kojoj će igrati samo reprezentativci Rusije. Ruski nogometaši su do sada pretrčali najviše kilometara na ovom natjecanju, pa je zato Američka antidoping agencija (USADA) upozorila na mogućnost uzimanja dopinga. Kako god bilo, Rusi su opasni i ušli su u povijest kao najslabije plasirana reprezentacija na FIFA rang ljestvici koja je ušla u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, kao 70. reprezentacija svijeta.