Hrvatska slavila u „ruskom ruletu“. Idemo u polufinale!

Nakon Sube, opet Suba. Poslije pobjede u osmini finala na penale protiv Danske, opet su nam kazneni udarci nakon 120 minuta donijeli sreću.  Nogometna reprezentacija Hrvatske sada je u polufinalu Svjetskog prvenstva! Nakon pobjede na penale protiv Rusa, u polufinalu nas čeka kolijevka nogometa – Engleska.

Prvih 45 minuta Hrvatska nije pokazala sve što reprezentacija takvog renomea treba. Domaćini su poveli prekrasnim udarcem Cherysheva, ali Hrvatska je preko Kramarića izjednačila nakon samo osam minuta. Bilo je tu dosta čudnih reakcija u ruskoj obrani što je iskoristio Mario Mandžukić i sjajnim dodavanjem uposlio Kramarića koji je imao lagan posao savladati Akinfeeva. U drugom poluvremenu nije bilo toliko uzbuđenja, osim u 60. minuti kad je Ivan Perišić sve izrežirao i imao priliku da dovede svoju reprezentaciju u vodstvo, ali je pogodio lijevu stativu. Hrvatska je ipak nešto malo bolje stajala u drugom poluvremenu, ali osim Perišićeve vratnice, nije bilo nekih izglednih prilika pa se krenulo u još jedne iscrpljujuće produžetke.

Danijel Subašić ozlijedio se u 90. minuti, ali se oporavio i nastavio utakmicu dok je zbog ozlijede Šime Vrsaljko u sedmoj minuti produžetka morao napustiti igru. Umjesto njega na teren je ušao Vedran Ćorluka, a četiri minute kasnije uslijedilo je veliko veselje širom Hrvatske. Nakon kornera kapetana Luke Modrića najbolji u skoku je Domagoj Vida koji pogađa za 2:1 i tada smo pomislili da je gotovo. No, ne može Hrvatska bez drame pa je u 115. minuti uslijedio „hladan tuš“. Nakon nepotrebnog igranja rukom Josipa Pivarića Rusija dobija slobodan udarac na desnoj strani šesanesterca, a Alan Dzagoev šalje centaršut na glavu Marija Fernandesa koji sjajno skače i poravnava rezultat.

Russia - Croatia FIFA World Cup 2018

Russia – Croatia FIFA World Cup 2018

Potom su došli jedanaesterci i još jednom Hrvatska je pokazala zrelost i karakter te slavila 4:3. Pogađali su redom Brozović, Modrić, Vida i Rakitić dok je u drugoj seriji neuspješan bio Mateo Kovačić. Kod Rusa je Smolov promašio već u prvoj seriji kada mu je Subašić sa zemlje skinuo pokušaj „panjenke“. Mario Fernandes je u trećoj seriji loše pucao i promašio čitav gol. Nakon udarca Ivana Rakitića, koji je izveo potpuno isti jedanesterac kao i onaj odlučujući protiv Danske, uslijedila je velika radost igrača i stručnog stožera, a izborniku Zlatku Daliću potekle su suze od prevelikog naboja emocija.

Hrvatska je u polufinalu ponovo nakon mitske 1998. kada smo ispali od Francuza. Ovoga puta protivnici su Englezi, a dvoboj je zakazan za srijedu 11. srpnja na stadionu Luzhniky u Moskvi. Hrvatska je postala prva reprezentacija nakon Argentine 1990. koja je uspjela na jednom turniru dva puta slaviti nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.