Hrvati u Ligama petice

Hrvatski nogometaši opet su imali značajne uloge u svojim klubovima u Ligama petice. Perišićev i Brozovićev Inter iskoristio je Napolijev kiks, Kramarićev Hoffeinheim pomogao je Kovačevom Bayernu, a Modrić je sudjelovao u Realovoj pobjedi nad Atletico Madridom.

Nogometaši milanskog Intera svladali su Parmu u 23. kolu talijanskog prvenstva u gostima rezultatom 1:0. Bila je to prva Interova pobjeda u prvenstvu u 2019. god. U zadnja tri nastupa Inter ima jedan remi i dva poraza. Ujedno im je i gol u Parmi bio prvi prvenstveni gol u ovoj godini. Strijelac pobjedonosnog gola bio je Lautaro Martinez u 79. minuti. Akciju za pogodak započeo je hrvatski reprezentativac Ivan Perišić oduzevši loptu na sredini igrališta Parminom veznjaku Kucki. Perišić je odigrao svih 90 minuta što pokazuje da trener Spalletti vraća povjerenje u svog igrača nakon tenzija oko Ivanovog zatraženog transfera u Arsenal. Cijelu utakmica odigrao je i vrlo dobar Marcelo Brozović dok je Šime Vrsaljko „van stroja“ zbog ozljede koljena. Fiorentina i Napoli odigrali su neriješeno 0:0 čime se Inter približio drugoplasiranom Napoliju na 9 bodova. Marko Pjaca i dalje se ne uspijeva nametnuti treneru Fiorentine. Utakmicu je odgledao s klupe za rezerve.

Luka Modrić / bestino / Shutterstock

Napeto je i u Bundesligi gdje je razlika između dva glavna favorita za osvajanje naslova njemačkog prvaka, Borussije Dortmund i Bayern Münchena, nakon odigranog 21. kola samo pet bodova. Za to su se pobrinuli igrači Hoffenheima velikim preokretom. Do 75. minute Borussia je imala velikih 3:0 na svom terenu da bi u samo 13 minuta Hoffenheim ubacio u brzinu više, zabio tri pogotka i došao do velikog boda u gostima. Pogotke za Borussiju postigli su Sancho, Goetze i Guerreiro. Hrvatski reprezentativac Andrej Kramarić započeo je susret od prve minute u vrhu napada, međutim, zamijenjen je u poluvremenu. Krajem prvog poluvremena Kramarić je dobio slučajan udarac u glavu kod jednog pada te ga je trener odlučio ostaviti u svlačionici. Upravo je Kramarićeva zamjena, Alžirac Belfodil, zabio prvi i treći pogodak u nastavku, a Kaderabek drugi. Za Wolfsburg je od prve minute zaigrao i Josip Brekalo te je upisao i asistenciju za vodeći pogodak. Taktički je zamijenjen u posljednjoj minuti susreta.

Borussia je ispustila veliko vodstvo od 3:0 što je iskoristio Kovačev Bayern. Nogometaši Bayerna svladali su Schalke na Allianz Areni u posljednjoj subotnjoj utakmici Bundeslige. Ekipa Nike Kovača povela je autogolom Brume, a gosti su izjednačili preko Kutucua. Prednost Bayernu vratio je poljski napadač Lewandowski čime je postao prvi Bayernov igrač koji je zabio 100 golova na Allianz Areni. Za konačnih 3:1 zabio je Serge Gnarby. I dalje nije bajno u Bayernovom stožeru. Posljednji trening uoči utakmice sa Schalkeom napustio je francuski reprezentativac Franck Ribery. Razlog nije bila ozljeda tetiva koju je sanirao već nezadovoljstvo Francuza. Ribery je bijesno skinuo rukavice i napustio trening. Time se nastavljaju Kovačevi problemi sa Bayernovim zvijezdama. Pobjeda nad Schalkeom možda će  privremeno smiriti tenzije unutar kluba.

U derbiju 23. kola španjolske Primere Real Madrid slavio je nad gradskim rivalom Atleticom rezultatom 3:1. Prema španjolskim medijima najviše ocjene dobili su Luka Modrić, Toni Kroos i Vinicius Junior. Real je poveo škaricama Casemira, izjednačio je Griezmann, a iz penala za Real bio je precizan Sergio Ramos. Konačan rezultat postavio je Gareth Bale na Modrićevu asistenciju u 74. minuti.