Hajduk nastavlja s pobjedama

HNK Hajduk Split iz sezone u sezonu ne uspijeva značajnije zaprijetiti prvoplasiranom u HNL-u, a kamoli nešto više. Na početku svake sezone pompozno najavljuju borbu za prvaka, ali uglavnom na tome i ostane.

Nakon završenog jesenskog dijela sezone Splićani su držali razočaravajuće 6. mjesto na ljestvici. Ne da se prestalo sanjati o borbi za prvaka, nego je i borba za Europu došla u pitanje. Međutim, izgleda da su se „Bili“ trgli nakon dobro odrađenih zimskih priprema. Trener Oreščanin odlično je iskoristio pripreme i s optimizmom nakon dvije odigrane utakmice i dvije pobjede može gledati na nastavak nogometne sezone.

Nakon duge četiri godine Hajduk je ostvario pobjedu u Gradskom vrtu nad Osijekom pogotkom Mije Caktaša. Da to nije slučajnost, dokazuje i nova pobjeda. U 20. kolu na Poljudu je svladana Lokomotiva rezultatom 2:1. Nogometaši Hajduka angažiranije su ušli u utakmicu te su od prve minute jurnuli na gol Lokosa. Lokomotiva nije bila lak protivnik, a golman Ivo Grbić bio je izuzetno raspoložen. Hajduk dolazi u vodstvo u 42. minuti golom Ismajlija na asistenciju Cityjevog Palaverse. Lokosi se nisu predali te su uspjeli izjednačiti preko Uzunija u 53. minuti. Dobru formu dokazuje Caktaš zabivši drugi gol u dvije utakmice.

Poljud / Matt Rakowski / Shutterstock

Pritisak javnosti osjećao je Zagrepčanin na Hajdukovoj klupi. Trener „Bilih“ bio je zadovoljan nastupom svojih igrača rekavši da su kontrolirali utakmicu te da nema nikakve zamjerke na igru. Ono što najviše može veseliti navijače Hajduka je karakter i psihološka snaga nakon primljenog pogotka. U potpunosti su neutralizirali Lokomotivinu igru, pogotovo zadnjih 15-ak minuta.

S ove dvije pobjede Hajduk ima samo 5 bodova zaostatka u odnosu na četvrto mjesto koje vodi u borbu za Europu. Odličnim otvaranjem proljeća, tome se zasigurno mogu nadati. Najviše zasluga za to zasigurno idu treneru Oreščaninu koji je posložio momčad koju na krilima nose Caktaš i Jairo. Njih dvojica su i glavni pokretači svih akcija, a pridružuje im se i Tahiraj koji je dobio prednost nad Gyurcsom. Prijelazni rok u HNL-u traje do 15. veljače te uprava Hajduka ima još malo vremena ako misle dodatno pojačati momčad. Hajduk zasigurno ima momčad koja se može boriti za Europu s Lokomotivom, Rijekom i Osijekom, pogotovo ako nastave biti napadački orijentirani i čvrsti u sredini. Upravo u sljedećem kolu Hajduk čeka težak ispit jer gostuje na Rujevici kod Rijeke. Trener Oreščanin najavio je da će i u toj utakmici njegova momčad nastupiti napadački i otvorena garda.

Dobra vijest i za sve Splićane je bila da su napokon, nakon četiri mjeseca, mogli uživo na Poljudu pogledati utakmicu svog kluba. I to je bio dodatni imperativ igračima. Atmosfera se zagrijavala pred samu utakmicu na koju je stiglo oko 17 tisuća navijača. Na kraju su svi imali dvostruki razlog za slavlje. Povratak navijača na stadion te druga uzastopna pobjeda.