Dinamo u (n)ovoj godini nezaustavljiv!

Kako je i bilo za očekivati, klubovi su zimsku pauzu iskoristili za pojačavanje redova, a o nekim transferima već smo pisali prije nekoliko dana. Tada je iz Dinama u teheranski Persepolis otišao napadač Mario Budimir i nestrpljivo smo čekali s čime će nas vlasnik i menadžeri kluba iznenaditi. Jedno je sigurno, Dinamo je opasno krenuo u 2019. godinu!

Umjesto Maria Budimira u klub je stigao Komnen Andrić, trenutni prvi strijelac 1. HNL sa deset pogodaka (sa ekipom Inter Zaprešić), strašan ofenzivac i momak iz srpske zlatne U20 generacije na svjetskom prvenstvu 2015. godine. Komnena su doduše tada ozljede spriječile da nastupa za svoj tim, a ni naredne godine nisu mu bile lagane. Imao je nekoliko propalih transfera, odbio je prvu ponudu Dinama jer nije želio biti posuđen u nekom klubu, razmišljao se hoće li doći u Hrvatsku, ali sada je konačno tu. Njegovim igrama Dinamo će definitivno postati opasniji po vrata protivnika, pogotovo jer u napadima neće biti jedini realizator. Modri su se u ovom prijelaznom roku zaista potrudili napraviti bombastične prinove. Osim madog Andrića, stigao je i Nigerijac Iyayij Atiemwen, najnovije pojačanje kupljeno od Gorice. Niti oni nije nepoznat hrvatskoj javnosti jer je u dosadašnjem dijelu natjecanja odigrao 17 službenih utakmica, postigao devet pogodaka, upisao četiri asistencije i uvjerljivo bio najbolji igrač Prve HNL na polusezoni po izboru novinara Sportskih novosti. Zanimljivo je i kako on može pokriti apsolutno sve ofenzivne pozicije, a radi se o možda i najbržem igraču lige.

Iako se o odlasku kapetana Ademija i ponudama Lazia i Rome govori već neko vrijeme, zasad nema novosti o njegovom odlasku što bi ipak bio veliki gubitak za Modre. Pogotovo u situaciji kada drugi put zaredom napadaju duplu krunu i nakon 49 godina igraju europsko proljeće.

Stadion Maksimir / Dinamo / Shutterstock

Sjajno odrađene pripremene utakmice

Već treću godinu zaredom, Dinamo svoje zimske pripreme odrađuje u turskom gradu Beleku, a u novoj godini nisu upisali ni jedan poraz i time nagovještavaju kakvi rezultati nas očekuju u 1. HNL.

Protiv albanskog kluba Partizani Tirana bilo je problema samo na početku utakmice. Albanska ekipa povela je u 13. minuti, Moro je izjednačio nedugo nakon toga pogotkom iz kaznenog prostora, a u drugom je poluvremenu konačnih 2:1 postavio Petković iskosa iz blizine nakon ubačaja Kadziora s desne strane. Dan nakon pao je i Dynamo Dresden s 1:0. Treća utakmica jedina je završila remijem. Protiv bugarskog prvoligaša SFC Etar Veliko Tarnovo. Prvo je poluvrijeme pripalo protivniku pogotkom Stoyanova u 33’, ali se u nastavku Dinamo budi i u strijelce upisuje mladi Ćuže za konačan rezultat 1:1. Rezultatom 2:0 pao je FC Politehnica, klub iz rumunjske, i to sa dva pogotka u dva minuta. Prvi je to učinio Olmo u 74’, a nakon njega novajlija Andrić minutu kasnije. Ova utakmica prvotno je odgođena zbog vremenskih nepogoda i obline kiše što je Dinamovim igračima očito dobrodošlo da budu ‘gladni’ pobjede. Istim rezultatom jučer je pala i posljednja žrtva WKS Slask Wroclaw. Do rezultata 2:0 Modri su došli bez ikakvih problema pogotkom Šituma u 54. i Franjića u 72. minuti. Upravo u toj utakmici prvi put je zaigrao Nigerijac Iyayij.

U ovih nekoliko utakmica zamjetna je odlična defanzivna igra Dinama, a kada se tu poslože, u napadu bez problema stvaraju i po nekoliko opasnih situacija. Loša situacija događa se sa ozljedama, zbog male rupture mišića trenutačno ne igra Mario Gavranović, Brunu Petkovića muči Ahilova tetiva, a Izet Hajrović se nakon pauze tek lagano vraća u ritam. Možemo samo zamisliti koliko će ofenzivno dominatni Plavi biti kada ovi igrači budu fit.

Igrači Dinama u Turskoj će boraviti do subote, 26. siječnja, kada je planiran povratak za Zagreb, a sutra ih očekuje posljednja prijateljska utakmica u 15h protiv Austrije Beč.