Bišćan oduzeo Dinamu dvostruku krunu

Rijeka je jučerašnjom fantastičnom utakmicom pobijedila Dinamo 3:1 i osvojila Hrvatski kup. Bila je to možda i utakmica sezone za Riječane koja im je donijela petu titulu u tom natjecanju.

Modri su bolje ušli u susret te su u prvih desetak minuta zagospodarili terenom. Rijeka se pak mučila zadržati loptu u svom posjedu, gubila je lopte te ih olako predavala Dinamu. A onda šok za Dinamo. Kako to biva u nogometu, potvrdilo se nepisano pravilo. Kada ne iskoristiš svoju priliku, budeš kažnjen. Oršić u 3. minuti nije iskoristio priliku za vodstvo Dinama dok je Rijeka iz prvog prelaska centra povela. Nakon kornera Petković je dva puta očajno reagirao što je iskoristio Čolak i zabio za vodstvo Rijeke u 13. minuti.

Halilović je u 17. minuti mogao nokautirati Modre, ali sjajno je reagirao Livaković. Prvu pravu priliku Dinamovci su imali u 31. minuti, ali opet Oršić ne uspijeva zabiti. Dinamovu igru u tim  trenucima vodili su stoperi Teophile-Catherine i Dilaver, a Petković je imao tešku borbu u napadu s vrlo sigurnim riječkim stoperima. Igra im se svodila na beznačajne ubačaje koji nisu nikog pronalazili.

Zoran Kvržić / DarioZg / Shutterstock

I onda u 39. minuti novi šok. Kada se mislilo da će se na odmor otići minimalnim vodstvom Rijeke, Halilović zabija za 2:0. Kvržić je poslao prizemnu loptu na peterac, Stojanović je pustio Halilovića koji je iz blizine ugurao loptu u mrežu. Dvije velike pogreške Dinamove obrane i dva pogotka u mreži.

Bjelica je na poluvremenu uveo Leovca i Gavranovića koji je unio nered u riječku obranu. Olmo je prešao na krilo i krenula je opsada Sluginog gola. Svih 11 Riječana stalo je iza lopte, a Dinamova zadnja linija bila je na protivničkoj polovici. Međutim, kako je vrijeme odmicalo, Riječani su se trgli, presložili i postali sve sigurniji.

Iako su se malo oslobodili prvotne opsade s početka drugog poluvremena, riječka obrana nije bila tako koncentrirana i sigurna kao u prvih 45 minuta. Dinamovi napadi opet su se sveli na ubačaje. Sluga maestralno brani Ademijev udarac glavom s dva metra te nakon gužve lopta dolazi do Oršića koji preciznim udarcem pogađa suprotni kut i ulijeva nadu Modrima u mogući preokret.

Riječani su bili stjerani u svoj 16-erac i bilo je pitanje vremena kada će pasti drugi pogodak. Sve se moglo promijeniti u 74. minuti. Leovac je ubacio loptu, a Escoval ju je rukom zaustavio. Sudac Batinić svirao je kazneni udarac koji je izveo Olmo, a Sluga, po ne zna se koji put, spašava Rijeku. Pravda je odigrala svoje jer je Escovalova ruka bila u prirodnom položaju te do jedanaesterca nije ni trebalo doći.

Rijekinu titulu potvrdio je kapetan Zoran Kvržić bombom u suprotne Livakovićeve rašlje u 81. minuti.

Bišćan je odlično postavio igru te zasluženo osvojio naslov. To je još jedan dokaz kako se radi o izrazito perspektivnom mladom treneru koji je uveo Rudeš 2017. god. u prvu ligu, s Olimpijom je prošle godine osvojio dvostruku krunu i sad je s Rijekom osvojio Hrvatski kup.

Na bet-at-home kladionici pogledajte tko su favoriti u posljednjem kolu HNL-a.